5+1 zaručených investícií, ktoré zlyhali. Pätoro bezpečného investovania

 

5+1 zaručených investícií, ktoré zlyhali...

Pätoro bezpečného investovania

(Bratislava, 31. január 2012)

 

Z lingvistického hľadiska je pojem bezpečná investícia oxymoron, teda spojenie založené na protirečiacich tvrdeniach. Investícia totiž nemôže byť bezpečná. A to aj napriek tomu, že sa nás pomerne často snaží okolie presvedčiť o opaku. V blízkej i dávnejšej minulosti nájdeme príklady investícií, ktoré dostali prívlastok zaručené. A predsa zlyhali. Prinášame ich krátky výber.

1. Energetická spoločnosť Enron

Ešte v roku 2001 bola spoločnosť Enron siedmou najväčšou spoločnosťou v USA s ročným obratom 100 miliárd dolárov. Tisíce ľudí verili je sile a investovali svoje životné úspory. Manažment však našiel spôsob ako zaujať výsledkami aj bez skutočného rastu. Neskoršie vyšetrovanie potvrdilo manipulácie s účtovníctvom, falšovanie a podplácanie daňových úradníkov. Firma si v daňových rajoch vytvorila tisíce malých spoločností, ale nevykazovala ich ako svoje dcéry. Tieto firmičky preberali dlhy Enronu a brali si úvery. Enron zostával dôveryhodný.  

Keď to o pár mesiacov prasklo, investori stratili 32 miliárd dolárov, 20-tisíc ľudí sa ocitlo bez práce a státisíce ľudí prišli o úspory.

2. Hedžové fondy Bernarda Madoffa

Bol rešpektovaným filantropom a finančníkom. Medzi jeho klientov patrili priemyselníci, renomované banky, investičné fondy, veľké nadácie, charitatívne spolky a tisícky drobných investorov. Zázračne „investoval“ a jeho klienti mu dôverovali. Netušili, že Madoff sa inšpiroval talianskym podvodníkom Carlom Ponzim. Ponziho schéma, známa aj ako pyramídová hra, znamená vyplácanie predchádzajúcich investorov z nových vkladov. Keby nevypukla finančná kríza, možno by bol Madoff uznávaným investorom doteraz. V decembri 2008 mu však došla hotovosť a nemal inú možnosť. Pravdu venoval svojim synom ako predčasný vianočný darček. Tí hneď utekali na políciu.

Výsledkom Madoffovej pyramídy je sprenevera 65 miliárd dolárov a okrem tisícov drobných investorov, ktorí prišli o životné úspory, sa v obrovských problémoch ocitli aj mnohé veľké banky.

3. Reality

Bežní Američania a aj tamojšie banky verili, že ceny nehnuteľností budú neustále rásť. Aj preto nebol problém získať hypotéky vysoko nad 100% hodnoty založenej nehnuteľnosti a preto sa Američania sťahovali do domov, ktorých ceny nezodpovedali ich príjmom. Problémy nastali, keď sa vplyvom vyšších úrokov stali hypotéky pridrahé. Američania síce boli naučení na osobné bankroty, ale tentoraz sa v podobnej situácii ocitlo priveľa ľudí. Zabavené nehnuteľnosti zrazu nebolo komu predávať, ceny realít začali prudko klesať, trh zamrzol a v problémoch sa ocitli hypotekárne domy Fanny Mae Freddie Mac, následne aj poisťovňa AIG, ktorá postavila svoj biznis na poisťovaní hypotekárnych úverov.

Dôsledky nenechali na seba dlho čakať. Kríza sa rýchlo rozšírila na celé hospodárstvo a zachvátila takmer celý svet.

 

 

Veta, veď nehnuteľnosti budú iba rásť, bola veľmi populárna aj na Slovensku. Dnes to už celkom neplatí, ale Slováci stále podceňujú demografický vývoj. Ak populácia starne, za 30-40 rokov výrazne klesne počet ľudí, ktorí budú potrebovať nové bývanie, čo môže v dlhodobom horizonte znížiť ceny bytov a domov.

4. Štátne dlhopisy

Keď v roku 2004 hodnotili predstavitelia MOV hry 28. olympiády v Aténach, odpustili si tradičnú formulácia, že končiace sa hry boli „najlepšie v doterajšej histórii“. Absencia tejto očakávanej diplomatickej frázy mohla byť vážnym varovaním pred gréckou pohodlnosťou.

Neserióznosť tamojších politikov spôsobila, že krajina falšovala ekonomické údaje a v eurozóne sa ocitla podvodom. Finančná kríza eskalovala problémy Helénskej republiky. Následná dlhová kríza doteraz straší celú Európu a smeruje ju do recesie. 

Ešte v roku 2008 platila veta, že štátne dlhopisy sú jedným najbezpečnejších inštrumentov a aj napriek tomu, že to história stokrát vyvrátila, medzi ľuďmi sa zaužívalo, že štát predsa nemôže skrachovať. Dnes to už neplatí a ak niekto vlastní grécke dlhopisy, radšej o tom mlčí.

Nehovoriac o tom, že Ezop si ešte stále nevypýtal celý honorár za bájku o prefíkaných Grékoch a naivných Nemcoch.

5. Štátny priebežný penzijný systém

Povojnové oživenie Európy by nebolo možné bez peňazí občanov. Vlády našli spôsob, ako tieto zdroje vytiahnuť od ľudí bez bolesti, priebežný penzijný systém sľuboval doživotný dôchodok. V časoch populačnej explózie to vyzeralo veľmi lákavo. Vtedy nikomu neprekážalo, že ide o rovnaký princíp na akom sú postavené pyramídové hry. Problémy nastali, až keď začal klesal počet novonarodených detí a penzisti začali žiť dlhšie.

Dnes už nie je žiadnym tajomstvom, že priebežný penzijný systém sa skôr či neskôr zrúti, alebo bude prehlbovať deficit verejných financií. Vlády preto hľadajú alternatívu. Nevyhneme sa tak zmene vyplácania dôchodku alebo predĺženiu veku odchodu do penzie. Obe alternatívy sú svojim spôsobom haircutom (odstrihnutím) časti dlhu, ktorý má štát (Sociálna poisťovňa) voči svojim veriteľom (sporiteľom). Čo je však v tomto prípade zaujímavé, dlžník pristúpi k haircutu svojvoľne bez dohody s veriteľom.

6. Vysokoškolský titul na Slovensku

Táto „bonusová“ investícia ešte len zlyháva. Ale Slovensko reálne smeruje k tomu, že budeme mať najvzdelanejších čašníkov, smetiarov a upratovačky. Vysoké školy sú schopné vyprodukovať každoročne tisíce absolventov s rôznymi titulmi, ktorí majú problém nájsť si uplatnenie. Vo svojom odbore si nájde prácu len malé množstvo právnikov, manažérov či mediálnych odborníkov.

Ak študent platí niekoľko tisíc eur za svoje štúdium na súkromnej univerzite v nádeji, že po promóciách si nájde dobre platenú prácu, čaká ho sklamanie. S vyšším vzdelaním síce šanca zamestnať sa rastie, ale nestáva sa automatickou. Úrady práce sú plné mladých ľudí, ktorých investícia do vzdelania zlyhala.

Práve investícia do vzdelania potvrdzuje, že zlyhať môže naozaj každá investícia.

 

 

 

Poučenie?

Väčšina investícií zlyhala pre nedostatočnú kontrolu. O žiadnej investícii sa síce nedá povedať, že je 100%, ale rovnako sa nedá povedať, že automaticky zlyhá. Riziko však vždy znáša investor a práve on by mal dôsledne posudzovať všetky možnosti a odhaľovať potenciálne zlyhania.

Nechceme odhovárať od investovania, len upozorňujeme, že každú investíciu je potrebné starostlivo zvážiť. A nezabúdať na päť jednoduchých pravidiel:

Pätoro bezpečného investovania

1. Nikdy neverte, že nejaká investícia je absolútne bezpečná, informujte sa o vašej strate v prípade katastrofického scenára.

2. Naštudujte informácie o vami zvolenej o investícii a pozorne si prečítajte všetky podmienky, vrátane malých písmen.

3. Sledujte všetky faktory, ktoré ovplyvňujú zhodnotenie. Zaujímajte sa o poplatky aj o kurzové riziko  v prípade investovania do iných mien.

4. Nepodliehajte panike, krátkodobé prepady sú bežné, každá investícia je chvíľu dole. Aj preto by ste nemali predávať po dlhom poklese a nakupovať po dlhom raste.

5. Nepreceňujte svoje schopnosti, poraďte sa s nezávislým odborníkom. Spoznajte svoji investičný profil prostredníctvom štandardizovaného dotazníka.

 

Vloženo: 20.6.2012