Menové riziko: Zo ziskovej investície môže urobiť stratovú

 

Menové riziko: Zo ziskovej investície môže urobiť stratovú

(Bratislava, 31. január 2012)

 

Fond, do ktorého ste investovali, mal výnos +5%, ale vyberáte si o 3% nižšiu sumu, akú ste pred rokom do fondu vložili. Ako je to možné? Časť mohli odkrojiť poplatky, ale zabúdať netreba ani na kurzové riziko, ktoré môže urobiť zo ziskovej investície stratovú a naopak.

„Investičné riziko nie je všetko, nepodceňujme ani kurzové riziko,“ upozorňuje analytik Fincentra Ján Porázik. „Kým niekedy je kurzové riziko viditeľné už na prvý pohľad, inokedy je pre bežného investora doslova skryté. O viditeľnom kurzovom riziku hovoríme, keď klient investuje do fondu denominovaného v inej mene, napríklad v dolároch. Okrem výnosu musí sledovať aj vývoj menového páru EUR/USD.“

Zložitejší problém nastáva pokiaľ je fond síce denominovaný v domácej mene, ale referenčná mena je iná: „Referenčná mena je tá, v ktorej sa sleduje výnos. Ak je napríklad referenčná mena americký dolár a denominačná euro, klient síce dostane peniaze v eurách, ale výnos je sledovaný v dolároch. Posilnenie dolára mu výnos zvýši a pokles zníži. Aj preto niekedy fondy volia zaistenie do denominačnej meny.“

Najneprehľadnejší z pohľadu klienta je prípad, keď sú síce denominačná aj referenčná mena rovnaké, ale fond investuje do cenných papierov v rôznych menách. „Napríklad nákup austrálskych dlhopisov ovplyvní aj vývoj tamojšieho dolára. Aj v tomto prípade sa niekedy správcovia fondov rozhodnú pre menové zaistenie,“ pripomína J. Porázik.

Menové rozdiely naozaj nie sú bezvýznamné: „V minulom roku sme mohli vidieť americký akciový fond, ktorý síce dosiahol v referenčnej mene (USD) zhodnotenie 3,21%, ale po prepočte do denominačnej meny (EUR) sa zdvojnásobil na 6,59%. Ale videli sme aj opačné prípady. Výnos českého peňažného fondu bol +0,73% v českých korunách, ale po prepočítaní do eur vznikla strata -1,39%,“ uvádza príklad Ján Porázik. 

 

Kontakt pre médiá:

Ing. Želmíra Koncošová

manažérka marketingu a PR

Fincentrum a.s.,

Apollo BC II. Blok H, Mlynské Nivy 49/II. 16920, 821 09  Bratislava

T +421 232 118 774, M +421 901 737 104

zelmira.koncosova@fincentrum.com, www.fincentrum.com, www.investiciaroka.sk

 

Vloženo: 21.6.2012